Orientalista är en samlingsplats för orientaliska konserter, shower, kurser och fester. Delta i diskussionerna och tipsa om händelser.
Till Orientalistas startsida
Sök efter: Bazar | Dansshow | Fest | Film | Föreläsning | Klubb | Konsert | Kurs | Seminarium | Teater | Temadag | Utställning | Festivaler
Orientaliska reflektioner | Dansskolor | Information | Tipsa oss! | Sök
  Orientalista
Är du en Orientalista? Skaffa dig ett Orientalista-konto och kommentera händelser som du har varit på.
» Läs nya kommentarer...

Just nu finns det 45 kommande orientaliska evenemang registrerade hos Orientalista.

» Kontakta oss gärna om du har tips på konserter, shower, fester eller annat orientaliskt och kulturellt som sker i Sverige.

Jag lyckas aldrig sluta dansa

Skrivet av Orientalista-Sabina, Söndag 7 juni 2009 kl. 14:35

Gamla biografen Astoria i Stockholm har byggts om till fest- och konsertlokalen. I fredags arrangerade ETC orientalisk fest för att inbjuda till diskussion för att starta en svensk dagstidning på persiska, men det bjöds även på massor av både dans, musik och "stå up".

Även om lokalen var långt ifrån fylld blev det ändå otroligt bra ös på dansgolvet när vi släpptes fram efter Layalis dansshow och Bridget och Leif folkmusik. Och inte slutade vi dansa bara för att Golbang gick upp på scenen. Tvärtom. Jag, Hanna och Karina dansade oss både varma och svettiga.

Men vad hände med min dansvila? Jag kan visst inte sitta still; Igår var jag danslärare för två jättehärliga möhippegäng, snart ska jag iväg till Lena på ett shimmeypass, imorgon är det ytterligare danslektion och på tisdag konsert på Kägelbanan (och inte lär jag kunna sitta still då heller). Phu.
Kommentarer
Cissi
Måndag 8 juni 2009 kl. 22:06
Jag tänker inte be dig att spara på krafterna till kvällen på Kägelbanan... för jag vet att du alltid har ork att dansa =) Ses imorgon!

Skriv en kommentar!
Vänligen respektera vedertagen nätetikett.
Kommentar:


Namn:

E-postadress:


Är du en orientalista? Klicka på logga in högst upp för att just logga in eller registrera ett nytt konto här.


Jag lyckas aldrig sluta dansa
Relaterade händelser
Fest:
ETC Stockholm - Orientfest
Fredag 5 juni 2009 kl. 20:00
Stad: Stockholm
» Var du där? Skriv en kommentar
Konsert:
Sublime Frequencies: Omar Souleyman & Group Doueh
Tisdag 9 juni 2009 kl. 20:30
Stad: Stockholm
» Var du på konserten? Skriv en kommentar
Läs fler orientaliska reflektioner som handlar om:
Golbang

© Orientalista & Smexit