Orientalista är en samlingsplats för orientaliska konserter, shower, kurser och fester. Delta i diskussionerna och tipsa om händelser.
Till Orientalistas startsida
Sök efter: Bazar | Dansshow | Fest | Film | Föreläsning | Klubb | Konsert | Kurs | Seminarium | Teater | Temadag | Utställning | Festivaler
Orientaliska reflektioner | Dansskolor | Information | Tipsa oss! | Sök
  Orientalista
Är du en Orientalista? Skaffa dig ett Orientalista-konto och kommentera händelser som du har varit på.
» Läs nya kommentarer...

Just nu finns det 45 kommande orientaliska evenemang registrerade hos Orientalista.

» Kontakta oss gärna om du har tips på konserter, shower, fester eller annat orientaliskt och kulturellt som sker i Sverige.

Glosor, räkneord och god jul

Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 24 december 2009 kl. 12:09

Jag ska bara fira jul, sedan måste jag nog börja packa inför avresan till Marocko. Jag vet inte riktigt om jag är helt förberedd på det här äventyret, men jag har försökt.

Inne i badrummet har jag till exempel två påsar med gloslappar – engelska på ena sidan och arabiska på andra sedan. Varje gång jag passerar badrummet försöker dra ett par slumpvisa lappar från den gula påsen och träna på orden som jag får upp. När jag känner mig säker på orden flyttar jag över lappen till den svarta/vita påsen istället. Och faktiskt ser det väl ut som om det är en hel del som jag kan numera.

Men häromdagen slog det mig att jag helt glömt att träna på att räkna. Ett till tio kan jag utan problem, men sen då? Och siffror behövs, en av de första grejerna jag till exempel måste göra när jag har landat i Casablanca är att köpa en tågbiljett – och den lär vara dyrare än tio dirham.

Så förutom att skriva klart sista hemtentan för distanskursen på Umeå universitet så ska jag ägna julhelgen åt att räkna på arabiska.

عيد الميلاد

eller
God Jul
som vi säger på svenska
Kommentarer
nino
Fredag 12 november 2010 kl. 10:27
Träna glosorna på http://laxor.nu eller i mobilen! Mkt lättare och det går tusen gåner så snabbt att lära sig! Ha det bra!! <33

SabinaSabina
Onsdag 17 november 2010 kl. 09:47
Numera har jag en liten app i mobilen att träna ord med. Men de här korten finns fortfaran kvar inne i badrummet. =)

Skriv en kommentar!
Vänligen respektera vedertagen nätetikett.
Kommentar:


Namn:

E-postadress:


Är du en orientalista? Klicka på logga in högst upp för att just logga in eller registrera ett nytt konto här.


Glosor, räkneord och god jul
Läs fler orientaliska reflektioner som handlar om:
Arabiska Studera arabiska Resor

© Orientalista & Smexit