Orientalista är en samlingsplats för orientaliska konserter, shower, kurser och fester. Delta i diskussionerna och tipsa om händelser.
Till Orientalistas startsida
Sök efter: Bazar | Dansshow | Fest | Film | Föreläsning | Klubb | Konsert | Kurs | Seminarium | Teater | Utställning | Festivaler
Orientaliska reflektioner | Dansskolor | Information | Tipsa oss! | Sök
  Orientalista
Är du en Orientalista? Skaffa dig ett Orientalista-konto och kommentera händelser som du har varit på.
» Läs nya kommentarer...

Just nu finns det 61 kommande orientaliska evenemang registrerade hos Orientalista.

» Kontakta oss gärna om du har tips på konserter, shower, fester eller annat orientaliskt och kulturellt som sker i Sverige.

Mest omtalat i Kairo just nu: Aziza

Skrivet av Orientalista-Sabina, Fredag 23 juli 2010 kl. 11:34

När vi frågade våra lärare och vänner i Kairo om det senaste på dansscenen var det flera som nämnde Aziza. Vi fick aldrig chans att se henne själva medan vi var där, men det finns flera klipp på nätet.



På Hotel Semiramis där jag såg Dina för ett par veckor sedan:


Ser ut att vara på välkända nattklubben El Leil:


Vad tycker ni?
Kommentarer
pärlbesatt
Fredag 23 juli 2010 kl. 20:50
Tvåan och trean var roligast att se på. Tack för möjlighet till förkovran, det var länge sen jag såg nåt sånt (kanske när jag såg What ever Lola wants).

Och så funderar jag på den helt skeva bild jag och andra fått av hur kroppar "ska" se ut. När man först ser henne- eller iaf jag- så tänker jag Oh vad mysigt med lite hull. Och så tänker jag efter på vad jag skulle tänka om henne om jag såg henne lajv.

Antagligen att hon är alldeles "normalviktig" eller vanlig, inte det minsta hullig (vi skippar diskussionen om inte hulligt kan vara normalt också, det är inte det jag vill åt).

Det är bara att Stadiums baddräktsannonser och Lindex underklädesdito med sina tolvåringskroppsmodeller satt normen så hårt att jag tycker Aziza ser mullig ut när jag ser en bild på henne. Helskruvat.

Det om det... :)

Skriv en kommentar!
Vänligen respektera vedertagen nätetikett.
Kommentar:


Namn:

E-postadress:


Är du en orientalista? Klicka på logga in högst upp för att just logga in eller registrera ett nytt konto här.


Läs fler orientaliska reflektioner som handlar om:
Aziza Video Kairo Egypten

© Orientalista & Smexit