Just nu finns det 46 kommande orientaliska evenemang registrerade hos Orientalista.
» Kontakta oss gärna om du har tips på konserter, shower, fester eller annat orientaliskt och kulturellt som sker i Sverige.
Det blir bröllopsdans senare ikväll
Skrivet av Orientalista-Sabina, Lördag 5 juni 2010 kl. 11:12
Det råder lite olika inställningar huruvida det är lättast att dansa för de man känner eller för totala främlingar. Själv har jag inte riktigt bestämt mig. Just nu befinner jag mig i ett hotellrum i Finland försöker förbereda mig inför kvällens bröllopsfest och det är dubbla förberedelser eftersom jag både är gäst och nära vän samt dansös. Först klä mig snyggt inför cermoni och middag, sen ha dansdräkten redo i handväskan. Det är bara bröllopsparet som jag känner - resten är fram tills nu totala främlingar. Det är en jätteära att de vill att jag ska dansa och det är förstås lite extra nervöst märker jag nu, men jag vet inte om det är gästerna eller brudparet själva som spelar in mest. Hur som helst, det viktigaste är att le. Snygg dräkt, bra musik och ett glatt leende kommer man väldigt långt med.
Vi var i festlokalen igår och det är en jätteljus och öppen lokal med stora stora glasfönster ut mot Vaasas skärgård. Det spelar ingen roll hur sent på kvällen jag kommer att dansa - ljust kommer det vara ändå eftersom solen aldrig riktigt går ner här just nu. Inget mörker finns som kan dölja mig i mystik.
Det är inte helt lätt att träna på en liten pytteyta i hotellrummet, både kjol och sjal fastnar i än det enda, än det andra. Och precis när jag stod här med glittrig kjol och musik på hög volym knackade förstås städaren på dörren så nu fick jag kort paus. Nå, först blir det cermoni, middag, skumpa och mycket kärlek. Och kärleken ska jag ta med mig in i dansen sen, för som sagt - det är lite speciellt att bli ombedd att dansa på en nära väns bröllop.
Kommentarer
Liza Lördag 5 juni 2010 kl. 12:18
Absolut lättast att dansa för främlingar!
JoZ Söndag 13 juni 2010 kl. 14:46
det är coolt att du också gjorde det. Vad anser du själv såhär i efterhand angående vad som är svårast att dansa inför?
Sabina Onsdag 16 juni 2010 kl. 09:22
JoZ: Jag vet inte. =) Båda kategorierna fanns ju på plats förra lördagen.
Skriv en kommentar! Vänligen respektera vedertagen nätetikett.
Kommentar: