Orientalista är en samlingsplats för orientaliska konserter, shower, kurser och fester. Delta i diskussionerna och tipsa om händelser.
Till Orientalistas startsida
Sök efter: Bazar | Dansshow | Fest | Film | Föreläsning | Klubb | Konsert | Kurs | Seminarium | Teater | Temadag | Utställning | Festivaler
Orientaliska reflektioner | Dansskolor | Information | Tipsa oss! | Sök
 
Just nu visas blogginlägg och reflektioner taggade med Arabiska.
Orientalista
Är du en Orientalista? Skaffa dig ett Orientalista-konto och kommentera händelser som du har varit på.
» Läs nya kommentarer...

Just nu finns det 45 kommande orientaliska evenemang registrerade hos Orientalista.

» Kontakta oss gärna om du har tips på konserter, shower, fester eller annat orientaliskt och kulturellt som sker i Sverige.
Orientaliska reflektioner
Veckans shoppingupplevelse: Arabiska pratkort
Skrivet av Orientalista-Sabina, Fredag 6 januari 2012 kl. 19:29

Så kallade flashcards för arabiska har jag i flera olika varianter redan men för ett par veckor sedan blev jag tipsad om de här svensk-arabiska kommunikationskorten - som dessutom även fungerar som kortlek. Jag blev helt till mig och jag har förstås köpt på mig ett par uppsättningar som jag nu tar med mig till Marocko.

Perfekt för att både själv träna ord och meningar, och ge bort som present till de marockanska vänner som alltid ber om att få lära sig några fler ord på svenska. Ja, jag är en studiemedelssamlare, men det vet vi redan.


» Skriv en kommentar


 
Läs mer: Veckans shoppingupplevelse: Arabiska pratkort
 
DJ Cheb Oman läser just nu arabiska i Oman
Skrivet av DJ Cheb Oman/Richard Öhman, Torsdag 17 november 2011 kl. 10:11

“My name is Cheb Oman, Oman, like the country, you know”

Jag köpte (Cheb) Khaleds Kutché 1989 efter att ha varit rock ´n roll-dj i några år och blev heltänd. Undan för undan skaffade jag mer arabisk men också turkisk och indisk musik. Internationella megaartister som Ibrahim Tatlites och Asha Bhosle förgyllde snart mitt set.

1997 började jag spela på Café Ariman i Lund och folket där gillade de orientaliska grejorna extra mycket. Så jag skaffade mer musik från Mellanöstern genom att finkamma skivbutiker, typ Multi Kulti eller Orient Musik i Rosengård, och spelade ibland helt orientaliska gig. 1999 köpte jag Café Ariman och dumpade allt dj:ande utom det orientaliska. Efter några år slogs jag av tanken att det hade kunnat vara kul att lära sig något språk från Mellanöstern och Arabiska var det naturliga valet. Men jag avfärdade idén, givetvis. Det är ju svinjobbigt att lära sig främmande språk. Jag minns inte med välbehag skolans grammatiklektioner.

Barer, hur kul de än är, blir jobbiga i längden. Jag sålde min andel av Ariman och tänkte ”Va fan ska jag göra nu?” Då dök tanken på att lära mig arabiska upp igen. Minnet av skolans grammatik hade bleknat. Ah, jag kan väl lattja ett halvår och söka någon arabiskakurs på universitetet. Tyvärr fanns det inga platser på enstaka kurser så jag började på Mellanösterprogrammet och tog tre år senare en kandidatexamen genom att skriva en uppsats om Osloprocessen. Ni vet det där fredsavtalet som inte är ett fredsavtal utan snarare ett avtal om fortsatt ockupation under ordnade former. Visst, jag uttrycker mig mer nyanserat i akademiska sammanhang. Därefter började jag Masterprogrammet på Centre for Middle East Studies vid Lunds universitet.

Det är ännu svårare eller åtminstone lika svårt att lära sig språk nu som förr i tiden, är jag rädd. I kandidatprogrammet ingick språkstudier i ett halvår i Jordanien, på Västbanken eller något annat arabiskt land. Men mina barn var så små så jag kunde inte dra iväg just då, jag ville inte lämna de små liven. Så jag satt där med en hel massa arabiska studier utan att egentligen kunna säga flaska på arabiska. Ganska pinsamt faktiskt.

Men så, nu några år senare, uppstod möjlighet att åka till Oman och plugga i fyra månader med stipendium och eftersom barnen har blivit ganska stora och mycket väl klarar sig utan mig en kortare tid så tog jag chansen. Och det verkar som att jag äntligen ska lyckas lära mig att prata. Jag har en utmärkt lärare och språket runtomkring mig dagligen.

Oman är ett härligt litet land. Inte råcoolt på något sätt men fridfullt och vackert och människorna som bor här är synnerligen artiga, vänliga och generösa och dessutom, vilket kan vara svårt att tro om man nöjer sig med svenska media som informationskälla om arabvärlden, väldigt toleranta. Oman har alltid haft digra utrikeskontakter och ett eget litet kolonialvälde i strid med portugiser och engelsmän. En stor del av befolkningen har därför afrikanska eller baluchiska rötter och i och med oljeintäkterna har en ny generation invandrare främst från subkontinenten men också från Europa, Filipinerna och andra platser kommit hit. Och alla nyanlända klär sig och uppför sig ungefär som i hemlandet. Jag går ju gärna på indiska restauranger här i Oman eftersom de är av högsta klass men också svinbilliga. Omansk mat är super den också, man märker inflytandet från Indien och Afrika.

Häromdagen var jag och en kursare på konsert med den svenska gruppen Golbang som spelade i Muscat och med hjälp av Orientalista stod vi på gästlistan. Tyvärr hade de biffiga vakterna ingen aning om någon gästlista vilket kanske inte var så förvånande, men när de hörde att vi var från Sverige blev vi omedelbart insläppta och placerade på absolut bästa platserna, 20 meter från scenen, alldeles bakom den framför scenen nedsänkta VIP parketten där de bejublade sponsorerna höll hov.

Det var en utmärkt konsert. Jag är ju till följd av allt dj:ande lite upptemposkadad men bandet tillfredsställde mig med ett par tre riktigt dansanta låtar, exempelvis kurdiska danslåten Karbuke. En stor del av publiken kom från den iranska Gulfdiasporan men en ännu större andel utgjordes av omanier med baluchiska rötter, inte bara p.g.a. sångaren utan förmodligen också eftersom bandets (återkommande) gäst den här kvällen var fantastiske benjooisten (ett stränginstrument) Abdulrahman Surizei. Jag gillade hans mellansnack även om jag inte begrep ett jota, han hade ett smittande skratt.

Publiken var en trevlig blandning men tyvärr lite fåtalig, vilket inte märktes så farligt. Rytmsektionen var häpnadsväckande bra. Låtarna satt tajtare än precisionen med vilken ett japanskt pendeltåg håller tidtabellen. Sångaren och bandledaren Rostam Mirlashari med rötter i iranska Baluchistan har en gudabenådad röst. Det var främst Rostam som lockade den iranska diasporan men jag tror inte att alla dessa var balucher.

Bandet spelar en egen världsmusik med breda iranska influenser. Dessutom har några av gruppmedlemmarna, exempelvis saxofonisten Daniel Carlsson, fötterna djupt nedkörda i svensk folkmusikmylla vilket också hördes. Det kan låta som ett skumt giftermål men funkade alldeles utmärkt. Golbang har hittat en alldeles egen musikalisk sfär. Störst applåder efter sångaren själv – och gruppen i sin helhet – fixade dansösen Agnes Gagge, förhoppningsvis för sin väldigt gracila, performanceliknande dans som tycks mig ligga någonstans mellan sirlig modern gatubalett och orientalisk dans, ehuru lyhörd ändå mer ornamenterad än rytmisk.

Det kan tyckas vara en tanke att Cheb Oman pluggar arabiska i Oman men det är bara en lycklig slump. Jag hade gärna åkt till vilket arabiskt land som helst. Namnet Cheb Oman valde jag 1997 när jag skulle åka upp och göra mitt första gig i Stockholm. På den tiden spelade jag mycket raï och Cheb var en titel som många raïstjärnor använde (om de inte var en Chaba) i opposition mot äldre tiders musiker som kallade sig Cheikh/Cheikha. Cheb betyder ung och signalerar typ rebelliska åsikter/attityd. Raïtexter skyggar inte för kontroversiella ämnen vilket passade en gammal x-punkare som jag. Oman kallade jag mig, därför för att jag heter Öhman - väl medveten om att det finns ett arabiskt land med detta namn. Tanken var också att jag med detta namn på ett ungefär ramade in det geografiska område jag spelar musik ifrån, från Magreb i väster till Indiska Oceanen i öster. Jag har det mycket trevligt här i Oman men ser också fram emot att komma hem med nya grymma låtar nästa år och spela skivor på klubb.

Den viktigaste, äldsta souken i Muttrah i Muskat

Bonden Ishak samt en fiskförsäljare i souken alKhuweir.

 

Indisk restaurang i Muscat "Den södra restaurangen" enligt engelska texten men "den norra restaurangen" enligt arabiska. Restaurangen är suveränt bra, billig, 18 kronor för en dagens, och maten är sydindisk, vilket bekräftar bilden att indier är bättre på engelska än arabiska.

Ishak dotter Nur och hennes kusin samt en av Ishaks tjurar. 

Samtliga foton: Privat, Richard Öhman


» Skriv en kommentar


Läs mer: DJ Cheb Oman läser just nu arabiska i Oman
 
TV-tips: Rena Rama Arabiskan
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 27 oktober 2011 kl. 10:48

På tisdag, just precis när jag själv sitter i studierummet på ABF och tragglar arabiska, börjar en ny språkserie på SVT2; Rena Rama Arabiskan. Jag ska absolut spana på SVT Play i efterhand men ni andra, ni som sitter hemma redan kan lika gärna zappa fram SVT2 då.

Men dessutom har programledaren Nadia bloggat ända sedan februari om programmet och den resa hon gjorde under inspelningen, men också om allehanda språkfunderingar, filmklipp och tips. T.ex. om underliga förkortningar när man chattar på arabiska (äntligen en förklaring till er som undrar varför man lägger in 2 och 3 mitt i ord) eller när hon träffade författaren Joumana Haddad vars bok I killed Sheherezad vi recenserade tidigare i våras.


» Skriv en kommentar


Läs mer: TV-tips: Rena Rama Arabiskan
Relaterade händelser
 
Hur många arabiska studieböcker kan man ha?
Skrivet av Orientalista-Sabina, Lördag 1 oktober 2011 kl. 16:35

I veckan drog min kvällskurs i arabiska igång. Jag har inte läst i ordnad form på ett år nu så det var verkligen på tiden.
Det är en helt ny lärare för mig och jag hade ingen aning om han tänkte använda någon speciell bok eller vad han skulle gå genom, så ett par timmar innan det var dags grävde jag genom mitt lilla förråd och insåg att det inte var särskilt litet.

Många böcker och ännu fler papper och anteckningar har jag samlat på mig genom åren och då är det här inte allt. Men bäst är ändå att regelbundet ha en lärare som tvingar mig att ljuda ord, rabbla verb, traggla grammatik och träna träna träna. Så det är skönt att äntligen sitta i skolbänken igen.

» Skriv en kommentar


Läs mer: Hur många arabiska studieböcker kan man ha?
 
Kvällslitteratur x 501
Skrivet av Orientalista-Sabina, Tisdag 31 augusti 2010 kl. 09:19

Jag har lite svårt att tajma in fortsatta studier i arabiska i höst. Distanskursen har inte fler nivåer och kvällkurs har jag, handen på hjärtat, inte tid med tyvärr. Så jag fortsätter enligt min kanske inte helt korrekta devis "ju fler böcker desto snabbare inlärning" och har införskaffat mig en bok som bara bara bara handlar om arabiska verb. Den ligger och glor på mig bredvid sängen och ibland bläddrar jag till och med i den och ljudar ihop ett nytt eller gammalt verb.

Vad har du på nattduksbordet?



» Skriv en kommentar


Läs mer: Kvällslitteratur x 501
 
Oj, snart drar vi till Egypten
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 1 juli 2010 kl. 23:13

Det är sommarlov. Det vill säga, jag har inte haft några dans- eller arabiskalektioner på säkert en månad nu. Men jag har fullt upp ändå. När jag inte är på vanliga dagjobbet (som tyvärr inte har särskilt många orientaliska inslag) så är det talanginventeringar, världsmusikfestivaler och allehanda möten och webbplatser att synkronisera. Sedan har jag fått några tillfrågningar om mindre dansjobb nu i juli, bland annat ett där vi är ett gäng som släpps lösa ute på gatorna i stan. Det är nog lite småhemligt än så länge men det är ett ovanligt uppdrag som ska bli kul att genomföra. Jag hoppas kunna bjuda på bildbevis mot slutet av månaden.

Dessutom åker jag till Kairo nästa fredag och har inte alls haft tid att ens reflektera över hettan och allt spännande som finns att göra där nere. Men när vi tidigare idag filosoferade över viktiga saker att packa (eller inte packa) kom jag plötsligt att tänka på shawarma som jag inte lyckats få tag i på väldigt många år. Så medan kompisarna fantiserade om nya dansdräkter satt jag och drömde om arabisk sandwich. Mmmmm. Och det är mest det jag ser fram emot; mat, te, vattenpipa och att få testa min arabiska på en ny dialekt - egyptiska.

Var/hur dansar ni i sommar? Och vad skulle ni hitta på i Kairo?
(Pyramider och museer är gamla nyheter men lär få återupplevas även denna gång)

» Skriv en kommentar


 
Intensiv orientalisk helg
Skrivet av Orientalista-Sabina, Onsdag 12 maj 2010 kl. 22:21

Ok, stort andetag - nu kör vi.

Medan mina jobbkollegor har diskuterat helgens sköna långledighet har jag mest radat upp grejer som jag ska göra. Imorgon börjar vi med att jag och brudarna ska uppträda på en musik- och dansfestival utanför Uppsala. Sedan blir det tur tillbaka in till Stockholm för att se show på Stockholm Bellydance Festival.

På fredag är det festivalplanering på schemat tätt följt av workshop på SBDF; Tablasolo med Magdy el Leisy. Jag minns aldrig hur jag tänker när jag väljer workshops på SBDF, men jag går väl ofta på vad som passar i tid och Magdy har jag inte gått för tidigare, ska bli intressant. På kvällen blir det sedvanlig Re:Orient Club på Kägelbanan (dansa dansa dansa till två på morgonen).

På lördag förmiddag är det meningen att jag ska skriva min sista hemtenta i arabiska, men jag är lite tveksam till hur det kommer att gå. Jag har knappt rört bok den senaste månaden och inte hellre tittat på texterna som det är meningen att vi ska ha tenta på. Men det finns tillfälle för omtenta någon vecka senare, och helt ärligt ger det mig mycket mer att gå på kvällskurserna med George än att traggla jättetråkiga texter som jag får via e-post. Sedan ny dansworkshop på eftermiddagen; Mahmoud Reda. Det känns som ett måste att gå en klass för honom, dels är han omtalad och har en lång respektabel karriär bakom sig, dels börjar han ju bli lite gammal och vem vet hur länge till han orkar hålla på. Och sen persisk konsert på kvällen… tror jag, om jag inte ramlar ihop av trötthet.

… för på söndag är det dags att ta sig till dansstudion igen. Mina klasser börjar vid tolv, sista gången för terminen och eleverna kommer säkert vilja öva många gånger extra på koreografierna inför elevshowen.

Nu blir det ju inte lugnare bara för att helgen är slut (genrep måndag, show tisdag, ytterligare elevshow vecka därefter), maj månad är alltid dansintensiv och detta år är inget undantag. Hoppas bara jag hinner reflektera lite mellan alla pass, även kropp i ständig rörelse behöver vila lite då och då.

» Läs 1 kommentar


 
Plötsligt händer det
Skrivet av Orientalista-Sabina, Tisdag 23 februari 2010 kl. 18:07

Jag har sedan jag lämnade Marocko känt mig lite rostig i arabiskan. Förra veckan kom jag visserligen igång med både kvällskurs och distanskurs igen, men jag har inte varit helt nöjd med att jag faktiskt inte konverserar än.

Förrän nu plötsligt, på en kraftigt försenad resa. Bredvid mig sitter en jämnårig man och det visar sig att vi bara har arabiskan som gemensamt språk. Och utan att jag fattar hur vi kom igång så konverserar vi om ditten och datten, om jobb och familj, om Marocko och om Sverige, om att resa eller stanna hemma. Och när jag fyra timmar senare sagt Ma´salama och klivit av slår det mig att jag precis haft min allra första konversation på arabiska. Och att det gick alldeles strålande.

Nu sitter jag här och pyser av stolthet.

» Läs 5 kommentarer


 
Ännu en gång ny termin
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 4 februari 2010 kl. 13:32

Inte bara är det återigen dags för nya koreografier och härliga dansklasser, terminen börjar även på andra håll. Till exempel råkade jag igår göra en sen anmälan till en fortsättningskurs för arabiska på distans hos Umeå Universitet. Inte riktigt vad som kanske var grundplanen, men varför inte? Och så blir det väl även kvällskurs hos George igen samt träffar med min privatlärare Said. Ja, en månad i Marocko gav bevisligen mersmak.

Men annars lyssnar jag just nu mest till ny musik, över 40 cd-skivor följde med mig hem från Marocko och nu ska jag inte bara göra klart koreografierna, jag måste också plocka ihop bra låtar att träna till. Öronen blöder nästan, men jag har hittat mycket bra musik att svänga på höfterna till.

Själv hade jag tänkt mig bli bättre på att hantera slöja och cymbaler denna termin. Vad ska du bli bättre på?

» Skriv en kommentar


 
Arabiskan börjar leka i huvudet på mig
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 14 januari 2010 kl. 11:45

Ett bra tecken! Jag har börjat leka med ord och hur de skrivs, sägs och hör ihop. Jag och min lärare Annour har väldigt kul på lektionerna och skrattar mycket eftersom jag ställer många envisa frågor och försöker dra, för mig väldigt logiska, paralleller för att begripa stavningar eller ap-jobbiga grammatiska regler. Han håller inte alltid med mig, men oftast tycker han att jag har roliga frågor eller observationer.

När jag skulle säga att min mor “härstammar från tjeckien” (من اصل تثيكي) fnissade vi till exempel länge åt ”chicki” som fick mig att spontansjunga ”chicky boom boom chicky boom”. Jag har också till slut äntligen lärt mig skillnaden på kontor (مكتب) och bibliotek (مكتبة) - det räcker att göra om det maskulina ordet kontor till femininum så har man ett bibliotek istället. Det säger väl sig själv, eller hur?

Det är också lite fascinerande att ordet “samma” (نفس) i bestämd form (النفس) betyder psykologi och även används i samband med självdisciplin, själ och självrespekt. Om inte annat så fastnar orden lite snabbare i huvudet på mig när gör jag såna reflektioner.

Annars så har vi nu kommit till det ”svenska kapitlet” och börjat prata väder. Kallt väder, varmt väder, soligt väder och just nu mest kallt kallt kallt överallt. Både här nere och hemma i Sverige. Men igår var vi på hammam och blev både varma och rena. Tänk att något så enkelt som att sitta nästan naken på ett slitet mosaikgolv i en i övrigt lika stilen byggnad kan kännas så lyxigt bara för att det dels är varmt, dels för att man skrubbar huden så den blir alldeles len och mjuk.

» Skriv en kommentar


 
Sakta vaknar arabiskan
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 7 januari 2010 kl. 11:55

Sent igår kväll satt jag i matrummet och tragglade med hemläxa när Fatima Zohra kom rusande och sa att vi alla skulle iväg till hennes bror med familj som bor på andra sidan stan. Vi skulle äta sen sen middag och sedan skulle vi sova över. Det var bara att packa ihop det mest nödvändiga och följa med. Så vid midnatt åt jag alltså middag nummer två och sedan var det bara att krypa ihop i ett hörn av soffan under ett par tjocka filtar. Och imorse åkte jag i vräkande regn direkt till skolan där jag sitter nu och väntar på att min lektion ska börja.

Senaste dagarna har jag märkt en antydan till förbättring i språket; Jag börjar kunna pussla ihop kortare meningar. Även om jag oftast blir korrigerad på uttalet så lyckas jag ändå göra mig förstådd och ha extremt enkla konversationer. Jag är nu nästan halvvägs genom kursen och med de här framstegen på bara tio dagar så hoppas jag vara ännu mer talbar när det väl är dags för mig att åka hem.

Andra darbukalektionen gick förresten inte riktigt lika bra som den första. Antingen var jag för stel i fingrarna (det är kallt och kyligt inomhus här) eller så försökte jag väl bara för mycket. Det var oavsett kul att testa det och jag inser att det krävs många många timmar av träning för att få till snygga rytmer och ljud. Jag tror inte att ni kan räkna med mig som “tablatjej”, jag överlåter det till andra.

» Skriv en kommentar


Läs mer: Sakta vaknar arabiskan
 
Första veckan i Fes
Skrivet av Orientalista-Sabina, Måndag 4 januari 2010 kl. 08:45

Första veckan i Fes är slut och i skrivande stund (söndag kväll) borde jag egentligen göra klart min hemläxa och öva på några fler glosor. Det känns som om ingenting fastnar men förmodligen är det nog ändå en hel del. På lektionerna lyckas jag både bygga ihop och svara på frågor men hemma eller ute på stan pratar alla så otroligt mycket snabbare och dessutom med dialekt, så än så länge känner jag mig språkligt handikappad. Inte blir självförtroendet heller bättre av att amerikanska Suzy nästan är flytande på arabiska och pratar med alla kring oss.

Tack vare Suzy, som bara är här på en veckas återbesök, har jag kommit iväg på flera strapatser till medinan samt även till ett pyttelitet museum där vi tittade på gamla musikinstrument, broderier, mattor och annan konsthantverk. Igår köpte vi flera fotbollar och basketbollar, och de tog vid med oss imorse när vi tillsammans med vår värdinna Fatima Zohra gick till ett barnhem för föräldralösa pojkar. Medan hälften av pojkarna invigde en av de nya fotbollarna hängde resten kring (på) oss och pratade både arabiska, darsu (marockansk dialekt), franska och lite engelska. Min digitalkamera gick gänget runt och jag har nästan hundratalet bilder på antingen fotboll eller posterande småpojkar som försöker se så tuffa ut som möjligt.

Helgen avslutade vi på ett internationellt kafé som drivs av engelske Mike. Medan vi drack myntate och Suzy fick en hennatatuering lyssnade vi på en berberkille som sjöng och spelade Gamberi, ett avlångt stränginstrument. Han fick rätt snabbt sällskap av ett par andra gitarrspelande musiker samt ytterligare en kille som dansade runt i vad som verkade vara väldigt improviserat och spontant men som förmodligen hade sina regler och stegkombinationer.

Jag passade även på att lämnat mitt nummer till kaféägaren som ska skicka det vidare till en amerikansk tjej här i Fes som arbetar som dansös och håller lektioner i orientalisk dans. Jag hoppas fortfarande att Fatima Zohra lyckas boka in mig på en dansworkshop med en marockansk tjej, men det vore intressant att höra vad en amerikansk dansös gör här och hur hon tas emot av lokalbefolkningen. Dans verkar generellt väldigt uppskattat och min värdinna pratar ofta om att orientalisk dans är bra träning och att hon skulle vilja lära sig mer teknik. Vid ett par tillfällen, bland annat på nyårsafton, har vi dragit igång musik här hemma och dansat tillsammans.

Varje dag känner jag mig allt mer avslappnad och hemma. Jag har fått in en viss dagsrytm som består av äta, skola, äta, utflykt och äta ännu mer. Jag tror mig ha förstått nu hur medinan hänger ihop och känner igen fler och fler gator och speciella korsningar, än har jag inte gått vilse och tänker inte göra det heller in‘shalla. Jag spanar på allt möjligt spännande kring mig och snart hoppas jag komma igång med shoppingen (på arabiska förstås) - för oj, vad fina saker det finns här.

» Läs 2 kommentarer


Läs mer: Första veckan i Fes
 
Glosor, räkneord och god jul
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 24 december 2009 kl. 12:09

Jag ska bara fira jul, sedan måste jag nog börja packa inför avresan till Marocko. Jag vet inte riktigt om jag är helt förberedd på det här äventyret, men jag har försökt.

Inne i badrummet har jag till exempel två påsar med gloslappar – engelska på ena sidan och arabiska på andra sedan. Varje gång jag passerar badrummet försöker dra ett par slumpvisa lappar från den gula påsen och träna på orden som jag får upp. När jag känner mig säker på orden flyttar jag över lappen till den svarta/vita påsen istället. Och faktiskt ser det väl ut som om det är en hel del som jag kan numera.

Men häromdagen slog det mig att jag helt glömt att träna på att räkna. Ett till tio kan jag utan problem, men sen då? Och siffror behövs, en av de första grejerna jag till exempel måste göra när jag har landat i Casablanca är att köpa en tågbiljett – och den lär vara dyrare än tio dirham.

Så förutom att skriva klart sista hemtentan för distanskursen på Umeå universitet så ska jag ägna julhelgen åt att räkna på arabiska.

عيد الميلاد

eller
God Jul
som vi säger på svenska

» Läs 2 kommentarer


Läs mer: Glosor, räkneord och god jul
 
En vecka kvar till Marocko
Skrivet av Orientalista-Sabina, Fredag 18 december 2009 kl. 16:35

Jag har precis köpt på mig svensk choklad, pepparkakor och en liten halmbock som jag ska ha med mig i packningen, för om en vecka är det dags att lämna det här snökaoset och åka till Marocko. Lite nervöst kanske det börjar bli, men mest känns det overkligt att jag faktiskt ska åka iväg en hel månad för att studera arabiska och njuta av kulturlivet i Fes. Jag vet inte så mycket om familjen jag ska bo hos mer än namn, adress, telefonnummer och vad en av dem arbetar med, men jag hoppas vi kommer bra överens och att de släpar med mig på många härliga upplevelser. ”I medinan” är allt jag vet om adressen, har inte hittat någon fiffig kartfunktion på nätet för Fes, och arabiska adresser är förmodligen många ggr klurigare att hitta om man inte har den exakta arabiska stavningen. Någon som har surftips?

Idag fick jag ytterligare information from det svenska företaget som arrangerar min ”språkresa” och det är rätt fascinerande att läsa ett allmänt informationsblad om Marocko när man själv har bott där i några år. Visserligen är det snart åtta år sedan jag flyttade därifrån så mycket har garanterat hänt, men rekommendationen om att undvika att köra bil på natten har jag svårt t.ex. svårt att ta till mig. Så många gånger som jag har kört bil mellan Rabat och Casablanca så skulle jag påstå att det ofta är lättare att köra bil på natten än på dagen; en vinglig lastbil är lättare att undvika än 300 fullastade småbilar som har gasen i botten. Men det handlar ju egentligen mer om min ”köra bil i Marocko”-vana, för en svensk som aldrig kört bil i Marocko tidigare så är det en chock att möta Nordafrikanernas mer ”nonchalanta” körstil.

Däremot ska jag faktiskt inleda min Marockomånad med något nytt; åka tåg. Jag åkte inte tåg en enda gång medan jag bodde där men nu ska jag ta mig till Fes från Casablancas flygplats, en tågresa som tar fem timmar…

Annars är min utmaning att packa så lite som möjligt för att ha plats för så mycket nytt som möjligt när jag ska hem igen. Hej marockanska sittpuffar, hej mattor och baboucher (tofflor).

» Skriv en kommentar


 
Arabiskatenta nummer 2
Skrivet av Orientalista-Sabina, Lördag 21 november 2009 kl. 08:57

Jag sitter och väntar på att dagens hemtenta i arabiska ska mejlas ut så jag kan ta itu med fyra timmars intensiv arabiskt pyssel och knåp. Det är lite så det känns eftersom grammatik och de flesta orden inte sitter helt i ryggraden; Pyssel och knåp. Denna gång ska vi översätta lite längre meningar från både arabiska och svenska, hitta saknade ord och skriva ihop egna meningar.

Senaste veckorna har känts lite tunga, efter två månader med massor av insikter och inlärda ord och regler går det nu väldigt trögt. Förmodligen är det ett helt normalt inlärningsbeteende, men inte desto mindre frustrerande.

Men om inte alls så många veckor blir det en mycket roligare ”tenta”; Jag ska till Marocko. Det är dags nu, det är mer än sju år sedan jag flyttade därifrån. Jag ser så fram emot att få se hur landet har förändrats sedan sist, men också hur väl jag klarar mig på min nyfunna arabiska.

Nu publicerades tenta och det ser inte helt omöjligt ut, det där ska jag väl klara…

» Skriv en kommentar


 
VG på arabiskatentan & Diwali
Skrivet av Orientalista-Sabina, Söndag 18 oktober 2009 kl. 09:54

Oj, det var snabbt rättat!
Alldeles nyss fick jag svar på hur det gick på gårdagens arabiskatenta: VG. Bara fem fel av 85.

Igår var jag på Diwali-fest hos Preeti. Diwali är en hinduisk ljusfest och kan jämföras med nyår. Man ska tända massor av ljus, klä sig glatt och gärna glittrande och all mat vi fick igår kväll var vegetarisk.

Jag fick många komplimanger för min bruna/kopparglittriga Salwar Kameez, en indisk dräkt bestående av byxor, en överdel som hänger ner halvvägs på låren ungefär samt en liten sjal som ska knytas snett över ena axeln. Tyvärr missade jag att ta med mig kameran, men jag hoppas kunna bjuda på bild vid senare tillfälle istället.

» Läs 1 kommentar


 
Det känns inte som ett prov
Skrivet av Orientalista-Sabina, Lördag 17 oktober 2009 kl. 08:32

Sent igår kväll fick vi den sista övningsuppgiften som jag bara ögnade genom. Kändes lite sent för att drabbas av tentaångest. Men de frågor som fanns där kändes inte allt för svåra att bemästra.

Nu är tangentbordet preparerat med klistermärken och frukosten förberedd. Om en liten stund borde tentauppgifterna trilla in i mejlen men det känns inte som en tenta, utan mer som en extra lång övningsuppgift. Det här ska nog gå bra.

» Läs 2 kommentarer


Läs mer: Det känns inte som ett prov
 
På lördag är det dags för första tentan i arabiska
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 15 oktober 2009 kl. 20:54

Några veckor har gått sedan jag chockade mina arabiskastudier med både distans från universitetet i Umeå och kvällskurs här hemma i Stockholm. Fem måndagskvällar har jag spenderat med ett litet men väldigt motiverat kvällskursgäng och vi har tragglat ord, frågor och svar med varandra.

Ungefär lika många veckor borde jag ha distansstuderat – men handen på hjärtat, jag har mest skrivit ut material och bläddrat i det lite förstrött. Jag skyller från mig med att jag redan har läst och arbetat med kurslitteraturen sedan förra våren. Jag undrar hur det går för de andra, hur klarar de sig utan direkt hjälp med till exempel uttal? Jag skulle själv inte alls klara mig utan min kära lärare Said.

På lördag är det dags för första hemtentan och under fyra timmar ska jag svara på ett gäng frågor som verkar vara allt mellan att böja ord, identifiera bokstäver, skriva översättningar och välja rätt pronomen. Det återstår att se hur det går men hemtenta betyder också tillgång till all kurslitteratur, Al´hamdulilla.

Men den generella känslan är bra. Jag är fortfarande inte särskilt konverserande men ordförrådet har tjocknat till lite. Fler ord sitter mer naturligt än tidigare i somras och en del av grammatiken börjar också bli begriplig. Det känns överkomligt, de där lättsamma meningarna som jag så hett efterlängtar börjar krypa längre ut på tungspetsen och snart borde jag kunna formulera något eget utan att det ska vara plockat direkt ur en kursbok.

Jag ska ska ska lära mig det här språket. Och just nu har jag goda förhoppningar om att jag kommer att klara det också.

» Skriv en kommentar


 
Högre växel på min arabiska
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 27 augusti 2009 kl. 18:32

Nu har jag tragglat arabiska med min privatlärare i lite mer än ett år. Jag har lärt mig massor och när jag var på semester i Oman i januari kunde jag till och med beställa mat med hjälp av min arabiska. Men jag har fastnat lite och det är dags att lägga in en högre växel. Så för att komplettera och utmana mig själv har jag inte bara skrivit in på mig på en kvällskurs hos Folkuniversitetet - jag har dessutom anmält mig till en distanskurs hos Umeå Universitet.

Ett par böcker ska beställas och min skrivare arbetar för fullt med att skriva ut övningspapper, guider och andra infoblad som vi kommer att använda under hösten. Det ska bli intressant att se hur tre olika influenser kommer att påverka mig.

Jag har ett litet litet privat mål att i alla fall kunna konversera några meningar när dansstudion har gästlärare på besök från Egypten i oktober.

» Läs 4 kommentarer


 
Arabiska på indiskt manér
Skrivet av Orientalista-Sabina, Lördag 4 juli 2009 kl. 10:13

På väg hem, på flygplatsen i Oman, hittade jag en bok med titeln "Let´s Speak Arabic". Det fick förstås följa med hem eftersom jag inbillar mig att ju fler böcker jag har inom ett visst ämne desto snabbare lär jag mig. Den ekvationen fungerar dock bara om jag faktiskt också läser böckerna, men det är ett annat bekymmer.

Min egen arabisklärare har redan dömt ut boken; Han hittade några stav- och uttrycksfel med en gång, men jag fortsätter olydigt bläddra i den ibland ändå eftersom den är ett bra komplement till övrig litteratur.

Författaren är från Indien och det känns tydligt att boken riktar sig till indier som söker jobb i arabisktalande land; En av de första dialogerna jag slog upp handlar om en man som kommer från just Indien och söker jobb som ingenjör.

Men vad säger vi om första gloslistan tre första ord: far, dörr och slav(!).

» Skriv en kommentar


Läs mer: Arabiska på indiskt manér
 

© Orientalista & Smexit