Orientalista är en samlingsplats för orientaliska konserter, shower, kurser och fester. Delta i diskussionerna och tipsa om händelser.
Till Orientalistas startsida
Sök efter: Bazar | Dansshow | Fest | Film | Föreläsning | Klubb | Konsert | Kurs | Seminarium | Teater | Temadag | Utställning | Festivaler
Orientaliska reflektioner | Dansskolor | Information | Tipsa oss! | Sök
 
Just nu visas blogginlägg och reflektioner taggade med Orientalista.
Orientalista
Är du en Orientalista? Skaffa dig ett Orientalista-konto och kommentera händelser som du har varit på.
» Läs nya kommentarer...

Just nu finns det 45 kommande orientaliska evenemang registrerade hos Orientalista.

» Kontakta oss gärna om du har tips på konserter, shower, fester eller annat orientaliskt och kulturellt som sker i Sverige.
Orientaliska reflektioner
Välkomna på mingel med Suhaila
Skrivet av Orientalista-Sabina, Fredag 11 november 2011 kl. 14:05

Nu är vi äntligen klara med alla förberedelser och tillsammans med Ülkü Holago hälsar vi välkomna till Hafla Suhaila!

Magdansvärldens välkända Suhaila Salimpour kommer till Stockholm för första gången för workshops i hennes unika danstekniker och metoder. Jättekul! Och på söndagskvällen, efter sex timmar intensiv träning, ordnar vi mingel på urmysiga Babajan som öppnar upp dörrar och kök bara för oss. Under kvällen kommer dessutom två av Suhailas toppelever, Sabriye och Maëlle, att förgylla dansgolvet.

Ni är förstås varmt välkomna på mingel även om ni inte gått på någon workshop. Men anmäl er så snart som möjligt, begränsat antal platser och vi måste meddela antal matgäster i förväg.

Mer information finns här.

Vi ses!


» Skriv en kommentar


 
Läs mer: Välkomna på mingel med Suhaila
 
Hösten är igångsparkad
Skrivet av Orientalista-Sabina, Måndag 6 september 2010 kl. 23:01

I fredags var det danskickoff med Orientalista. Ett härligt gäng tjejer hittade till restaurang Day & Night och vi både åt gott och röjde järnet på dansgolvet. Cecilia, Vanessa, Lisa och Rebecca ansträngde sig lite extra och bjöd på glittrig dans (läs: De hade med sig snygga dansdräkter). Själva hade jag och Hanna bara tagit med oss var sin höftsjal, men visst dansade vi ändå vi också.

Vi hade plockat med en massa välkända låtar inom alla möjliga olika stilar så gästerna skulle komma igång och dansa. Det fungerade riktigt bra, många spontana små dansuppträdanden blev det och även om ingen av varken jag eller Hanna riktigt kom ihåg fellahin-dansen vi lärde oss hos Lena för några år sedan så försökte vi i alla fall, till de andras förtjustning, improvisera oss genom delar av den. Och efter några timmar hamnade till och med kökpersonalen och deras vänner på dansgolvet. Härligt.

Bilder från Haflan finns på vår Facebooksida för den som är nyfiken.

Nu är iaf höstterminen officiellt igångsparkad, nybörjare har provat sina första försiktiga höftsnärtar och kameler medan vi andra kastat oss över nya stegkombinationer och koreografier.

Vad ska du dansa i höst?

» Skriv en kommentar


Läs mer: Hösten är igångsparkad
Relaterade händelser
 
Inbjudan: Hafla Orientalista
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 26 augusti 2010 kl. 18:20

Hanna och jag har haft idén länge, redan när vi var upp till Sidonias hafla i Uppsala i vintras pratade vi om att det vore kul att ordna en orientalistafest och bjuda in till mysigt uppgänge för alla dansnördar och entourage. Sedan låg det där i jäste i bakhuvudet tills vi nu under sommaren började leta efter rätt lokal. Det blev ett par besök på olika ställen tills vi hittade Day & Night Café på Upplandsgatan som kändes helt rätt för Orientalistas först hafla. (På bilden: persisk baklava och saffransdricka. Ja, och snygga Hanna förstås!) Inte bara är maten god och inredningen mysig, personalen ser fram emot kvällen också, förbereder persisk buffé och håller även öppet lite extra för oss nästa fredag.

Så kom och gör oss sällskap, ät, dansa och fira att höstterminen äntligen är igång igen. Vi har frågat några av våra vänner om de vill uppträda men kommer i övrigt inte ha ett fast schema. Istället hoppas vi på att det blir både planerade och spontana dansuppträdanden under kvällen. Ta med musik, ev danspaltor och glada höfter!

Observera dock att vi gärna tar OSA på er som vill njuta av den persiska buffén (125 kr), kocken vill ha ett hum om hur många han ska laga för. Maila till kontakt@orientalista.se senast måndag 30 augusti 2010.

Vi ses!

(Och ni som ordnar egna haflor runt om i Sverige - glöm inte tipsa oss så lägger vi upp det här på Orientalista.)

» Skriv en kommentar


Läs mer: Inbjudan: Hafla Orientalista
Relaterade händelser
 
Orientalistas första Hafla, del 1
Skrivet av Orientalista-Hanna, Fredag 16 juli 2010 kl. 14:04

Har sent omsider börjat leta med ljus och lykta efter en lämplig lokal för Orientalistas första Hafla! Vi tänker oss att den ska äga rum någon gång under sensommaren när de flesta orientalistor kommit tillbaka från semestern och nog hunnit jobba upp ett ordentligt danssug :-)
Tanken är en fest med mindre showkänsla och mer spontandans, men självklart hoppas vi även på regelrätta uppträdanden från er alla fantastiska dansöser där ute. Vi återkommer förstås med mer info senare, håll tummarna för att en bra lokal låter sig hittas snart!

» Läs 1 kommentar


 
Vad ger man en Orientalista i födelsedagspresent?
Skrivet av Orientalista-Sabina, Lördag 5 december 2009 kl. 12:51

Kompisarna har genomskådat mig; När jag fyllde år för ett tag sedan fick jag flera fina presenter med orientalisk touch.

- Boken Karnak Café av Naguib Mahfouz, hittills den enda arabiska nobelpristagaren i litteratur. (Dessutom var boken inslagen i häftigt arabiskt tidningspapper.)
- Tobak till vattenpipan.
- Ljuslykta att hänga i fönstret.
- Blingiga örhängen direkt influgna från Iran.
- Baklava.
- Brosch speciellt utvald inför ett tribaluppträdande i december.
- Goji berris.

Svårare än så här är det inte att göra en Orientalista glad!

» Skriv en kommentar


Läs mer: Vad ger man en Orientalista i födelsedagspresent?
 

© Orientalista & Smexit