Orientalista är en samlingsplats för orientaliska konserter, shower, kurser och fester. Delta i diskussionerna och tipsa om händelser.
Till Orientalistas startsida
Sök efter: Bazar | Dansshow | Fest | Film | Föreläsning | Klubb | Konsert | Kurs | Seminarium | Teater | Temadag | Utställning | Festivaler
Orientaliska reflektioner | Dansskolor | Information | Tipsa oss! | Sök
 
Just nu visas blogginlägg och reflektioner taggade med SBDF.
Orientalista
Är du en Orientalista? Skaffa dig ett Orientalista-konto och kommentera händelser som du har varit på.
» Läs nya kommentarer...

Just nu finns det 45 kommande orientaliska evenemang registrerade hos Orientalista.

» Kontakta oss gärna om du har tips på konserter, shower, fester eller annat orientaliskt och kulturellt som sker i Sverige.
Orientaliska reflektioner
Det ska vara spanskt och argentiskt i år
Skrivet av Orientalista-Sabina, Fredag 18 maj 2012 kl. 13:03

Knappt har jag hunnit återhämta mig efter elevshowerna tidigare i veckan förrän det är dags för en SBDF-show. Jag lyckas oftast pricka in den första kvällen på festivalen då det är solotävling för icke-proffs och så även i år.

Oftast har jag inte tyckt som juryn men i år vann rätt dansös; Nataliya från Ryssland - längst upp till höger på bild. (Min andra favorit, Ieva från Estland i gul klänning kom på tredjeplats.)

Annars så har den spansk/argentiska trenden växt till sig ännu mer. Flamencon har varit allt mer närvarande i den svenska magdansvärlden och igår kväll på scen var det inte mindre än fyra nummer som på något sätt hade inspiration från både flamenco och tango.

Först ut Magdy El Leisy i en tjurfäktningsdans och sedan fyllde finska gruppen Lets Dance med flamenco medan vår egen Cecilia i sin tangofusion med hatt - som jag sett tidigare men fortfarande älskar. Dock krånglade hennes musik så efter tre startförsök flyttades hon till andra akten - inte det bästa för nervösa dansnerver. Men sen gick det bra.

Hur som helst tror jag att vi kommer att få se ännu mer blandning med både flamenco och tango framöver, trenden har bara börjat. Vad tror ni?

Även svenska Anna nuddade vid temat, dansnumret i sig var visserligen en balady koreograferad av Aida Nour men Annas rödblommiga klänning med svarta fransar kändes väldigt spansk (även den designad av Aida).

Let´s Dance från Finland:

Cecilia:

Anna:

 

Och så avslutningsvis lite filmklipp med den alltid så älskade Tito - Fyra käppar samt det traditionella tablanumret.

En tjej på andra raden fick även en upplevelse hon sent kommer att glömma då tito ställde sig på stolskarmarna så att hon försvann in under hans dräkt medan han dansade. Man får inte vara rädd för närkontakt med Tito tar sig an scenen (och publiken).


» Skriv en kommentar


 
Läs mer: Det ska vara spanskt och argentiskt i år

Tito är aldrig rätt för närkontakt, här tar han sig an Aida Nour som intent ont anande satt på första raden.

Relaterade händelser
 
En workshop med Mahmoud Reda
Skrivet av Orientalista-Sabina, Måndag 24 maj 2010 kl. 09:16

Jag hörde tidigt talas om Mahmoud Reda och hans bidrag till den orientaliska dansens historia. Redan år 1959 skapade han nämligen dansgruppen Reda Troup i Egypten som sedan turnerat världen runt. Nyligen fyllde han 80 år men det hindrar honom inte från att fortfarande resa världen runt för att utbilda och sprida sina koreografier. Vänner här i Sverige har också pratat gott om honom som lärare så nu under SBDF passade jag på att ta en workshop för honom. Och jag förstår vad de menar.

Direkt när han började prata tystnade vi alla i studion och lyssnade på hans instruktioner, han satte en lugn och trygg atmosfär och jag kände mig inte helt osynlig även om jag stod längre bak i lokalen. Och genom det han kallade uppvärmning smyglärde han oss flertalet av de steg som sedan skulle användas i koreografin; Han började med enkla bassteg, la på något lite mer vid varje vändning och plötsligt flöt vi alla fram i mer avancerade kombinationer. Och även om han själv inte kunde ta ut stegen som det var meningen hade han inga problem med att förmedla dem till oss elever.

Och koreografin, ett äldre folklorestycke, var underbart att dansa. Det gick långsamt, härligt långsamt i jämförelse med det mesta andra jag både lär mig och själv koreograferar. 2½ timmes workshop for fram utan att jag hann känna mig trött eller uttråkad, tvärtom blev jag otroligt inspirerad till att våga sänka takten oftare och bara låta en liten höftmarkering vara just bara en enkel men fortfarande vacker höftmarkering.

(På bilden tittar vi på ett dvd-klipp med just den koregrafin vi fick lära oss.)

» Skriv en kommentar


Läs mer: En workshop med Mahmoud Reda
 
Intensiv orientalisk helg
Skrivet av Orientalista-Sabina, Onsdag 12 maj 2010 kl. 22:21

Ok, stort andetag - nu kör vi.

Medan mina jobbkollegor har diskuterat helgens sköna långledighet har jag mest radat upp grejer som jag ska göra. Imorgon börjar vi med att jag och brudarna ska uppträda på en musik- och dansfestival utanför Uppsala. Sedan blir det tur tillbaka in till Stockholm för att se show på Stockholm Bellydance Festival.

På fredag är det festivalplanering på schemat tätt följt av workshop på SBDF; Tablasolo med Magdy el Leisy. Jag minns aldrig hur jag tänker när jag väljer workshops på SBDF, men jag går väl ofta på vad som passar i tid och Magdy har jag inte gått för tidigare, ska bli intressant. På kvällen blir det sedvanlig Re:Orient Club på Kägelbanan (dansa dansa dansa till två på morgonen).

På lördag förmiddag är det meningen att jag ska skriva min sista hemtenta i arabiska, men jag är lite tveksam till hur det kommer att gå. Jag har knappt rört bok den senaste månaden och inte hellre tittat på texterna som det är meningen att vi ska ha tenta på. Men det finns tillfälle för omtenta någon vecka senare, och helt ärligt ger det mig mycket mer att gå på kvällskurserna med George än att traggla jättetråkiga texter som jag får via e-post. Sedan ny dansworkshop på eftermiddagen; Mahmoud Reda. Det känns som ett måste att gå en klass för honom, dels är han omtalad och har en lång respektabel karriär bakom sig, dels börjar han ju bli lite gammal och vem vet hur länge till han orkar hålla på. Och sen persisk konsert på kvällen… tror jag, om jag inte ramlar ihop av trötthet.

… för på söndag är det dags att ta sig till dansstudion igen. Mina klasser börjar vid tolv, sista gången för terminen och eleverna kommer säkert vilja öva många gånger extra på koreografierna inför elevshowen.

Nu blir det ju inte lugnare bara för att helgen är slut (genrep måndag, show tisdag, ytterligare elevshow vecka därefter), maj månad är alltid dansintensiv och detta år är inget undantag. Hoppas bara jag hinner reflektera lite mellan alla pass, även kropp i ständig rörelse behöver vila lite då och då.

» Läs 1 kommentar


 
Dansabstinens och motgift
Skrivet av Orientalista-Hanna, Torsdag 4 juni 2009 kl. 13:00

Terminen är slut och SBDF har varit; här kommer abstinensen som vanligt. Kroppen knakar och knäpper av stelhet, protesterar och beklagar sig. För att motverka förfallet proppar jag min MP3 full med kebabmusik och repeterar de workshops jag tog på festivalen: Lubna Emams tunga och härligt skräniga ghawazee och Camilla Lombardis mjuka och sensuella Oum Kalthoum.

Lubnas koreografi är visserligen ganska invecklad med många turer (framför allt är den lång, närmare sex och en halv minut), men den sköna attityd hon visar upp på scenen, där hon lugnt knallar ut och kör lite som hon vill, finns med i varje rörelse. Det är avslappnat och självsäkert.

Camilla Lombardi ÄR dansglädje. Oavsett om hon undervisar, står på scen eller bara cirkulerar formligen sprudlar hon av den. Det är fint att bli påmind om att dans inte är pretentiöst och hårt med konkurrens och kroppsnojor, utan helt enkelt det roligaste som finns!

Och som en bonus: På cd-skivan som Camilla delar ut efter workshopen finns Låten med stort L, "ya wabor elsaa etnashar" som jag bloggat om tidigare. Den är nedklippt men den är min. Jag blev lite religiös. Inshallah.

» Läs 1 kommentar


 
Danshelgen fortsätter
Skrivet av Orientalista-Sabina, Lördag 23 maj 2009 kl. 14:41

Är hemma på en kort mat- och sovpaus mellan två workshops. Imorse vid halvtio haltade jag in på Riddarfjärdsskolan; jag har fortfarande grym träningsvärk efter dabkekursen i torsdags och det var nog tur att jag inte hade boka in mig på några klasser igår.

Nu i förmiddags lärde jag mig lite olika orientalkombinationer av spanska Nesma och det är märkbart svårt att göra shimmey på tån när ena vadmuskeln vägrar att samarbeta.

Snart är det som sagt dags igen - eskandarany med Aida Nour. Kom igen, benen. Upp och hoppa.

» Skriv en kommentar


Läs mer: Danshelgen fortsätter
 
2½ timmar Dabke senare...
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 21 maj 2009 kl. 18:35

Ja, hjälp. 17 minuter in på klassen tittade jag överraskat på klockan och tänkte "jag är redan trött". Det var skutt och hopp, och en del stamp. Lägg där till allt annat än lätta stegkombinationer - precis som det ska vara när det är Dabke. Men Yasser elSwery hade gott humör och tålamod. Dessutom assisterades han av Nour som tålmodigt hjälpte till att förklara de olika stegen och kombinationerna.

Jag har haft lite strul med vänster knä och tänkte att det nog inte skulle bli helt lycklig av en massa hårda hopp. Mycket riktigt dröjde det heller inte länge innan knät började mola lite. Men skam den som ger sig, jag försökte dansa på så gott jag kunde. Och efter någon timme la det sig och nu i efterhand känner jag ingenting. Ingenting i knät alltså. Höger vad är en helt annan historia.

Dabke är en rolig dansstil som man gärna dansar tillsammans med andra. Det märktes tydligt eftersom Nour då gärna ville vara med. Utanför smög en annan av gästlärarna, Magdy el Leisy, och tog sig ibland in i träningslokalen för att både titta och delta. Titt som tätt fick vi även korta besök av andra lärare som tog ett par steg med oss innan de försvann vidare.

Hanna kommenterade skämtsamt efteråt min video med "orientalisk form av Riverdans" och hon har väl rätt på ett sätt. Det är mycket benarbete, snabbt benarbete. Och jättekul.

Just nu sitter vi i festivalbazaren och laddar inför showen som börjar om en timme.

» Läs 1 kommentar


Läs mer: 2½ timmar Dabke senare...
 
Inför SBDF
Skrivet av Orientalista-Sabina, Torsdag 21 maj 2009 kl. 11:10

Idag drar fyra dagars magdansfestival i Stockholm igång. Jag och Hanna ska ses om en liten stund för snabb fika innan vi tar varsin workshop.

Och sen blir det show med tävling senare ikväll. Ska bli kul att se nya artister uppträda, det är både kända och okända namn på listan över dansare.

Dags att rusa... om en halvtimme ska jag vara på plats vid Riddarfjärdsskolan.

» Skriv en kommentar


 

© Orientalista & Smexit