
Fick lite deg över efter ett bakprojekt och tog fram mina nya dromedarformar.


Tyvärr råkade en plåt stå inne lite lite för länge, men visst finns det både bruna och vita dromedarer så helt fel blev det inte.

Använde mig av ett recept för marstrandskex, lagom svår deg att kavla och stansa ur från och ett bra alternativ om man inte vill ha jättesöka kakor.
I helgen var jag på s.k. "baby shower" och då dekorationstemat var djur så hittade jag glädjande ett par dromedar på plats.
Preeti hade typ tömt Sverige på kakformar och jag räknade ihop minst 20 olika djur på kakfaten. Och där i mitten ett par söta dromedarer - visst är de gulliga!

Och kakformen fick dessutom följa med mig hem så nu har min kamel- och dromedarkakformsfamilj uttökats till fyra.
När som helst nu ska jag bara använda dem på något sätt - var ju ett tag sedan sist....

Klart det ska vara en kamel på påskägget om man när en Orientalista som jag.

På baksidan fanns även en magdansös och en marockansk port, men de blev inte riktigt lika lyckade som kamelen.
Jag kunde inte motstå att köpa det här tetrapaketet Chai i butiken häromdagen. Ser fint ut och även när man häller upp det ser det ut som lovat. (Glöm bara inte att skaka ordentligt först.)
Först provade jag att värma drycken i micro men det blev verkligen inget vidare. Urk.
Däremot är den helt ok som kall - framför allt om man gör som jag har gjort på bilden; Stoppat i en kanelpinne.
Man kan tycka att det är onödigt att köpa på sig färdigchai och i jämförelse med Preetis mamma Rekhas chai som jag fick både i Indien och på hennes matlagningskurs här hemma i Sverige så står den sig slätt. Men så här en kulen vinterlördag gör den rätt gott.
För två år sedan roade jag mig med att göra saffranskameler med en stor pepparkaksform från Indiska. Idag fick jag en tidig julklapp från Preeti i form av ytterligare en kamelkakform. Dock modell mindre, så nästa gång jag inspireras till kakbakande kan jag göra både stora och små kameler.
Vännerna Johanna Åkerblom och Hans Rosenberg har däremot pusslat ihop en hel pepparkaksmoské som är värd all beundran. Enbart den välvda kupolen måste ha krävt både kreativa lösningar och en del fingerfärdighet.

Jag sökte lite efter bakform för magdansöser men hittade bara den här amerikanska Cheap Cookie Cutters - men njae. vet inte riktigt om jag ser en magdansös i den där formen. Gör ni? Då utgår jag hellre från en traditionell kakform och dekorerar den med bling.
Hur står det till hos er? Har ni gjort något orientaliskt julpyssel? Dela gärna med er - skicka bilder till kontakt@orientalista.se så lägger vi upp era alster här.
Jag och Malin har precis kommit fram till Istanbul där vi ska röja runt några dagar. Checkade in på hotellet vid midnatt lokal tid och gick sen runt hörnet till ett nattöppet litet kafé som välkomnade oss med te och sötsaker. Efter vår ordinarie beställning skämde vår servitör bort oss med ännu mer te och godis, fast de varianter som han egentligen tyckte att vi skulle njuta av. Och njöt gjorde vi. Vi har inte hunnit se staden i dagsljus än men det lovar gott, vi känner oss väldigt välkomnade. Och nya superkameran har klarat sitt första eldprov. Grymma bilder trots dämpad belysning.
Jag har ju lyckats samla på mig ett gäng kakformar i orientaliskt tema. Kamelen har ni sett förut men samlingen består även av en elefant, taj mahal samt ett gäng fatimahänder i olika storlekar.
Min indisk/amerikanska vän och tillika kakpysseltokiga Preeti blev förstås helt till sig och inför midsommar kakpysslade vi. Vi hann inte så långt innan klockan och kvällen blev för sen, men vi konstaterade att det var svårt att rita med kakpenna. Även om det gick så blev det inte så tydlig och pennan full av kaksmulor. Helt illa blev det dock inte om jag får klappa mig själv lite på axeln. På midsommarafton dök dock Preeti upp med dekorerade och färgade kreationer som fick mitt pennkrafsande att framstå som rätt futtigt. Men så har hon ju också betydligt större vana av både indisk mehndi och avancerad kakdekoration.
Uppdaterat: På Preetis indiska blogg finns mer info samt recept på kakorna.