
Söndagens konsert på Café Clock var sig lik; Massor av dans och musik. Och jag kunde inte låta bli att le åt det faktum att jag inte sett det här hända i Sverige - att fyra damer med enbart trummor och röst kan få ett helt dansgolv att koka.
Om ni planerar att besöka Fes så först tajma in en söndagskonsert hos Café Clock. Det är inte som de mest vilda festerna men ger i alla fall ett smakprov på hur marockanerna festar loss.
Nu i veckan kom egyptiske Hakim tillbaka till Sverige för en miniturné och igår fyllde vi Konserthuset i Stockholm. Publiken var i extas redan från början och precis som sist var Hakim en glädjespridare rakt genom.
Ändå skiljer sig upplevelserna från Kägelbanan år 2008 och Konserthuset igår åt. Där det på Kägelbanan var ståplats och galet mycket dans och trängsel blev det på Konserthuset fasta sittplatser med väl inrutat dansutrymme. På gott och ont - igår tog det ett tag den större massan ställde sig upp men vi slapp bli trampade på tårna och kunde sitta kortare stunder för att vila.
Flera gånger under kvällen bevisade Hakim vilken fantastisk röst han har, inte bara kunde han överrösta bandet helt utan mikrofon - han hade flera gåshudsframkallande ögonblick i lugnare partier då bara rösten fick stå för sig själv. Men mannen kan även röra både höfter och axlar, se filmsnutten nedan.